Sunday, September 20, 2009

دوستداران پروژه‌ی بایگانی دژ پارسه

یک‌شنبه ۲۹/شهریور/۱۳۸۸ - ۲۰/سپتامبر/۲۰۰۹

سال گذشته درباره‌ی بایگانی دژ پارسه (Persepolis Fortification Archive Project) مطلبی نوشتم و گفتم که اینها گردآیه‌ای از گل‌نبشته‌ها و نقش مُهر و مانند آن است که در سال ۱۹۳۳ م. / ۱۳۱۲ خ. در پارسه (یا تخت جمشید) یافت شد و دانشگاه شیکاگو آنها را برای پژوهش و بررسی به امریکا برد و هنوز در همانجا است. این گنجینه همان است که چندی پیش صحبت از فروش آن برای پرداخت غرامت برخی شاکیان از دولت جمهوری اسلامی ایران بود.

بانوی «آ.ج. کیو» (A.J. Cave) نویسنده‌ی ایرانی-امریکایی است که تاکنون کتابی داستانی/تاریخی به نام «روشنک‌نامه» به زبان انگلیسی نوشته است درباره‌ی روشنک یا رکسانا، شاهدخت ایرانی اهل سُغد که همسر اسکندر مقدونی شد. این بانو هم اینک در حال نوشتن کتاب داستانی/تاریخی دیگری است به نام «کورش‌نامه». آگاهی بیشتر درباره‌ی این نویسنده و کتاب‌هایش را می‌توانید در پایگاهش به نام «پَوَستا» (واژه‌ای در زبان پارسی کهن به معنای گِل‌نبشته یا لوحه‌ی گلی) به نشانی www.pavasta.com بخوانید.

ایشان امروز خبر داد که دوستداران «پروژه‌ی بایگانی دژ پارسه» قرار است برای افزایش آگاهی همگانی درباره‌ی این گنجینه برنامه‌ای در کالیفرنیا برگزار کنند. این برنامه در تاریخ ۱۱ اکتبر ۲۰۰۹ م برابر ۱۹ مهرماه ۱۳۸۸ خ. در شهر پالو آلتو برگزار خواهد شد. دوستان و خوانندگانی که در امریکا هستند و توانایی شرکت در این برنامه را دارند می‌توانند برای جزییات بیشتر به این صفحه در پایگاه پَوَستا نگاه کنید.