Saturday, April 26, 2014

روزنامه‌ی مشرق نیوز و جشن پوریم

شنبه 6/اردیبهشت/1393 - 26/اپریل/2014

امروز نوشتاری از روزنامه‌ی مشرق نیوز به دستم رسید درباره‌ی جشن پوریم که در میان یهودیان جهان رایج است. در بخش نخست این نوشتار چنین آمده است:

از جشن پوریم یهودیان چه می دانید؟ هولوکاست واقعی را یهودیان در کجا و علیه چه کسانی اجرا کردند؟ آیا از کشتار ده ها هزار ایرانی به دست یهودیان اطلاعی دارید؟ آیا روز "13 به در" نوروز و خروج از خانه ها ریشه در قتل عام ایرانیان باستان دارد؟ با گزارش ویژه مشرق از پایکوبی صهیونیست ها در سالروز کشتار ایرانیان همراه شوید...
گروه گزارش ویژه مشرق: جشن «پوریم» یکی از سنت‌های قدیمی قوم یهود است که در دهه‌های اخیر و پس از تشکیل رژیم جعلی اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی، رنگ و بوی متفاوتی به خود گرفته است. این به اصطلاح جشن که همزمان با سیزدهمین روز از سال جدید خورشیدی برگزار می‌شود، در حقیقت جشن و پایکوبی بر خون ده‌ها هزار نفر از مردم ایران است که با توطئه و دسیسه دو یهودی نفوذی در دربار خشایارشاه کشته شدند.
رویکرد من در این جستار تنها از دید تاریخی است و به جنبه‌های اعتقادی و سیاسی و ... جشن پوریم و انگیزه‌ی برخی کسان و کشورها از برگزاری آن کاری ندارم.

من پیشتر در سال 1386 و 1387 خ. / 2008 م. در دو جستار به این داستان پرداختم. در جستار نخست به سُست بودن داستان و غیرواقعی بودن آن اشاره کردم و در جستار دوم به پژوهش شادروان دکتر امیرحسین خُنجی (درگذشته: 1392 خ. / 2013 م.) اشاره کردم که واقعیت تاریخی این داستان را پژوهیده بود و نشان داده بود که اصل این ماجرا در زمان هخامنشیان اما در سرزمین مصر رخ داده است و یهودیان شماری از مصریان را کشتند اما بعدها برای مهم جلوه دادن خودشان این داستان را به یکی از پایتخت‌های شاهنشاهی هخامنشیان یعنی شهر شوش منتقل کردند و داستان‌پردازی و خیال‌پردازی کردند و بدان شاخ و برگ‌های فراوانی دادند.

می‌توانید پژوهش دکتر امیرحسین خُنجی را در این نشانی بخوانید.

اما به نظر می‌رسد که برخی این داستان را جدی گرفته‌اند و زیر جوّ سیاسی و انگیزه‌های سیاسی به تفسیرهای ناتاریخی و خطرناک دست می‌زنند. از جمله، کسی به نام ناصر پورپیرار که بر پایه‌ی همین داستان ناتاریخی، ادعاهای مسخره و یاوه‌ای می‌کند و می‌گوید به خاطر این «نسل‌کشی»، سرزمین ایران تا چند سده پیش خالی از مردمان بوده است و در دو سه سده‌ی گذشته، باستان‌شناسان و تاریخ‌نویسان یهودی برای پنهان کردن این «جنایت» خود، برای ایرانیان دست به تاریخ‌سازی زده‌اند و شاهنشاهی هخامنشیان و اشکانیان و ساسانیان و ... را «اختراع» کرده‌اند. ...

به راستی که به گفته‌ی داریوش بزرگ: خداوند این سرزمین را از دشمن و دروغ و خشکسالی بپایاد و دور داراد! ایدون باد!